Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

"INNOV ART" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Lublin

6

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Stolarka okienna i drzwiowa – na co zwrócić uwagę?

Autor: IA Budownictwo Mieszkaniowe, publikacja: 2021-06-21

Wybór okien czy drzwi wydaje się potencjalnie prostym wyborem. Istnieje jednak na tyle dużo typów tych elementów, że dobrze jest mieć wiedzę na temat potencjalnych materiałów i przydatnych parametrów, aby na pewno wybór był właściwy i nie przysporzył w przyszłości problemów.

Stolarka drzwiowa w kolorze białym

Stolarka drzwiowa

Wybór tutaj jest szerszy niż tylko podział np. na drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Ważny będzie sposób otwierania, zwłaszcza jeżeli mamy do zagospodarowania małą przestrzeń.

Z uwagi na sposób otwierania możemy wyróżnić następujące typy drzwi:

  1. Drzwi rozwierne – tradycyjne, do zastosowania tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca na ruch skrzydła. Dostępne są różne rodzaje wykończenia, np.: pełne, szklane, z przeszkleniami oraz różny materiał, z jakiego są wykonane. Najpopularniejsze są drzwi jednoskrzydłowe – standardowe o szerokości od 60 cm do 100 cm.
  2. Drzwi przesuwne – dają więcej możliwości, jeżeli chodzi o aranżację pomieszczenia. Są tutaj dwie możliwości: nasuwania się na ścianę lub chowania w ścianie. Druga opcja jest wygodniejsza, ale wymaga zastanowienia się już na etapie początkowym prac budowlanych (konstrukcja ściany musi być do tego przystosowana). Współczesne konstrukcje montowane są tylko na prowadnicy górnej, nie stykają się z posadzką, nie przeszkadzają w jej wykończeniu. Montaż takich drzwi podczas budowy od zera polega na osadzeniu w ścianie kasety, np. z aluminium, w którą wsuwa się potem skrzydło. W remontowanym mieszkaniu drzwi przesuwne można zainstalować w ścianie działowej zbudowanej w systemie suchej zabudowy.
  3. Drzwi składane – podzielone są na co najmniej dwie pionowe części, które połączone są zawiasami. Po złożeniu światło przejścia zmniejsza się, złożone drzwi zajmują jego część, co należy wziąć pod uwagę. Skrzydło drzwiowe porusza się po szynie montowanej do ościeżnicy u góry. Tego typu drzwi będą dobrym wyborem, jeżeli jest ciasno i nie ma zbytnio miejsca na skrzydło rozwierne.
  4. Drzwi harmonijkowe – skrzydło składa się z wąskich paneli o szerokości kilku centymetrów, połączonych paskami z na tyle elastycznego materiału, aby możliwe było złożenie drzwi w harmonijkę. Są podobne do drzwi składanych, również zmniejszają światło przejścia, przesuwają się po prowadnicy zamontowanej do nadproża.
  5. Drzwi wahadłowe – skrzydło otwiera się ruchem wahadłowym w dwie strony. Jest to rzadki wybór w budownictwie mieszkaniowym czy jednorodzinnym.

Drugim aspektem jest wybór materiału, z jakiego wyprodukowano stolarkę. Mamy następujące możliwości:

  1. Drzwi z drewna litego lub klejonego warstwowo – drewno klejone będzie tańsze, mniej narażone na wypaczenie, a dzięki klejeniu różnych warstw ma optymalne parametry techniczne. Drzwi produkuje się przeważnie z sosny, dębu, buku czy mahoniu.
  2. Drzwi z płyt drewnopochodnych: gładkich, tłoczonych, wiórowych albo pilśniowych. Najczęściej wykorzystywane są twarde płyty MDF i bardzo twarde HDF. Są odporniejsze na pękanie niż lite drewno, a dzięki większej gęstości także są odporne na wypaczenie.
  3. Drzwi szklane – montowane najczęściej w aluminiowych ramkach. Drzwi szklane występują także jako bezramowe. Szkło, z którego się je wykonuje, musi być hartowane albo klejone. Hartowane szkło jest dobrym wyborem z uwagi na to, że w razie stłuczenia rozpada się na nieostre kawałki.
  4. Drzwi aluminiowe – będą to głównie drzwi techniczne/gospodarcze albo w budynkach użyteczności publicznej. Ościeżnica, jak i skrzydło są metalowe.

Stolarka okienna

Przy wyborze okien pojawia się nie mniej pytań niż przy wyborze drzwi. Z uwagi na materiał stolarkę okienną możemy podzielić na:

  1. Wykonaną z PCW, potocznie zwane oknami PCV – najpopularniejsze, ich konstrukcja opiera się o komory wypełnione gazem zapewniającym izolacyjność przegrody. Są trwałe i łatwe w czyszczeniu, a przede wszystkim tańsze od pozostałych rodzajów.

  2. Aluminiową – okna aluminiowe pasują do nowoczesnej obecnie formy budynków, pozwalają na osiągnięcie smuklejszego wykończenia, jednocześnie są wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych. Samo aluminium będzie pozwalało na otrzymanie lżejszej konstrukcji okna, co będzie się przekładało na większe możliwości wymiarowe. Stolarka aluminiowa wykorzystuje wypełnienia izolacyjne, np. w postaci poliamidowych przekładek termicznych w połączeniu z aerożelami.

  3. Drewnianą – postrzegana jako najbardziej estetyczna, stolarka drewniana będzie charakteryzowała się dużą sztywnością i dobrą izolacyjnością termiczną, ale będzie mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Do produkcji okien drewnianych używane jest drewno klejone warstwowo. Dzięki temu zachowują one elastyczność, ale wymagają przy tym regularnej pielęgnacji.

Parametry techniczne stolarki

Jak każdy materiał budowlany, również stolarka ma pewne unormowane parametry techniczne, które klasyfikują ją pod względem przydatności do wbudowania. W przypadku stolarki drzwiowej, jak i okiennej będzie to tzw. współczynnik przenikania ciepła, najczęściej oznaczany jako U (W/m2*K). Jego nieprzekraczalną wartość określają przepisy budowlane (WT 2021). Dopuszczalna wartość współczynnika U zależna jest od rodzaju okien czy drzwi i temperatury wymaganej w danym pomieszczeniu.

Sam współczynnik przenikania ciepła dla konkretnego okna czy drzwi zależny będzie od pakietu szybowego. Według nowych przepisów musi on osiągnąć wartość U = 0,5 lub 0,6 W/(m2*K), aby całość miała wymaganą izolacyjność cieplną.

Drzwi - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 53 163 Sprzedawców Drzwi najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o drzwiach