Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

"INNOV ART" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Lublin

6

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Sufity podwieszane z płyt G-K – elementy, typy konstrukcji, wykończenie

Autor: IA Budownictwo Mieszkaniowe, publikacja: 2021-06-29

Wykończenie sufitu w systemie suchej zabudowy, innymi słowy wykonanie sufitu podwieszanego to obecnie bardzo popularne rozwiązanie. Sufit podwieszany pozwala na ukrycie wszelkich instalacji wymagających zakrycia, jak i oszczędza czasochłonnych prac tynkarskich w przypadku dużych nierówności płaszczyzn. Ma to kluczowe znaczenie podczas prac remontowych mieszkań czy domów na rynku wtórnym. Dodatkowo płyty G-K stosowane w tego typu sufitach pozwalają na zbudowanie wielu kształtów według bardzo indywidualnych projektów, w połączeniu z dobrze rozmieszczonym oświetleniem można otrzymać niepowtarzalną aranżację pomieszczenia.

Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych

Elementy sufitów podwieszanych

Poza wspomnianymi płytami gipsowo-kartonowymi potrzebne są inne elementy do montażu stropu podwieszanego. Ogólnie wyróżnić można następujące komponenty:

  1. Profile aluminiowe – wyróżniamy dwa główne rodzaje: profile przyścienne (UD) oraz profile główne (CD). Tworzą one konstrukcję nośną sufitu, na nich opierane są płyty. Profile przyścienne montowane są w pierwszej kolejności po obwodzie ścian, po wytrasowaniu sufitu. Ważnym elementem jest podklejenie profili UD taśmą akustyczną po to, aby zapewnić lepsze wyciszenie pomieszczeń. Profile CD tworzą linie lub siatkę ortogonalną, montowane są do wieszaków, na ich brzegach opierają się płyty wełny i ostatecznie montowane są do nich płyty G-K.
  2. Płyty G-K – wyróżniamy różne rodzaje płyt, a ich wybór będzie zależał od typu pomieszczenia, tj. jaka jest wilgotność lub wymagania przeciwpożarowe. Wymienić można następujące oznaczenia płyt G-K:
    • A – są to płyty standardowe,
    • H2 – płyty impregnowane, o ograniczonym wchłanianiu wilgoci odpowiednie do łazienek,
    • F – płyty ognioodporne,
    • FH2 – płyty impregnowane i ognioodporne.
    Płyty montowane są wkrętami do profili CD.
  3. Wełna mineralna – zanim sufit zostanie zamknięty płytami G-K, między profilami należy ułożyć izolację, czyli wełnę mineralną.
  4. Osprzęt – mowa tutaj o wszystkich elementach niezbędnych do montażu sufitu, takich jak: wieszaki, kołki szybkiego montażu, wkręty, kołki sufitowe, łączniki krzyżowe. Wieszaki montowane są do sufitu pierwotnego dzięki kołkom sufitowym. Kołki szybkiego montażu służą do zamocowania profili UD, a łączniki krzyżowe są niezbędne, kiedy mamy do czynienia z siatką z profili UD i trzeba usztywnić miejsca przecięcia profili biegnących w dwóch kierunkach.

Typy konstrukcji sufitów podwieszanych

Nie istnieje jeden przepis na wykonanie sufitu podwieszanego, z uwagi na kilka możliwości stworzenia konstrukcji pod płyty. Mowa tutaj o rodzajach tzw. rusztów. Najprostszym rozwiązaniem jest ruszt jednopoziomowy, który składa się z profili CD biegnących tylko w jednym kierunku. Nie jest to częste rozwiązanie. Możliwe do zastosowania tylko w niewielkich i prostych pomieszczeniach.

Dla otrzymania sztywniejszej i bardziej wytrzymałej konstrukcji można zmontować ruszt jednopoziomowy krzyżowy. Jak sugeruje nazwa, tworzą go profile CD biegnące w dwóch prostopadłych kierunkach.

W przypadku znacznej wysokości pomieszczenia i zaplanowanej jej redukcji należy zastosować konstrukcję krzyżową, ale dwupoziomową. W takiej konstrukcji w miejscach połączeń profili CD montujemy wyżej wspomniane łączniki krzyżowe CD-CD.

Wykończenie sufitów podwieszanych z płyt G-K

Po przykręceniu płyt gipsowo-kartonowych do profili, przystąpić można do prac wykończeniowych. Pierwszym krokiem jest zaspoinowanie połączeń płyt oraz główek wkrętów po to, aby móc otrzymać później gładką powierzchnię. Spoinowanie połączeń wiąże się również z użyciem taśm spoinowych. Funkcję taśmy może pełnić siatka samoprzylepna, wtedy naklejamy ją na oczyszczoną powierzchnię przed użyciem masy szpachlowej. Inną możliwością są taśmy papierowe lub flizelina. Należy je zatopić w świeżo położoną masę szpachlową.

Po wyschnięciu i związaniu wszystkich spoin można przystąpić do właściwych prac wykończeniowych, np. położenia gładzi lub malowania, pamiętając o wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu podłoża.

Płyta karton gips - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 121 201 Specjalistów od Zabudowy Płytami GK najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o zabudowie karton-gips