Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

"INNOV ART" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Lublin

6

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Wyburzenia i przebudowy podczas remontu

Autor: IA Budownictwo Mieszkaniowe, publikacja: 2021-06-22

Zakup mieszkania czy domu na rynku wtórnym wiąże się często z dużym zaangażowaniem podczas prac remontowych, które chcemy przeprowadzić, aby uzyskać zaplanowany efekt. Podzielenie pomieszczeń, przesunięcie okna, wykucie nowych drzwi itp. to elementy większości sporych remontów. Nie wszystko jednak można wykonać według wyłącznie własnego pomysłu, a pewne elementy wymagają zaangażowania projektanta-konstruktora.

Wyburzenia i rozbiórki w mieszkaniu

Rodzaje ścian

Typ ściany będzie najistotniejszą kwestią podczas chęci zmiany układu pomieszczeń czy wprowadzenia nowych okien.

Ściany w zależności od charakteru obciążenia i pracy statycznej dzieli się na dwa główne rodzaje:

  1. Konstrukcyjne – inaczej nazywane nośnymi, ich przeznaczeniem jest przenoszenie obciążeń od innych elementów konstrukcyjnych. Można tutaj mówić też o ścianie usztywniającej, która nie tyle przenosi obciążenia, ile stanowi podporę dla innych ścian przenoszących właściwe obciążenia, a więc też pełni równie istotną funkcję w całej konstrukcji budynku.

  2. Niekonstrukcyjne – nieprzenoszące obciążeń, a więc nie tak istotne obliczeniowo w projektach. Do tego typu zalicza się ściany osłonowe i działowe. Ściany osłonowe będą stanowić wypełnienie zewnętrzne nośnej konstrukcji budynku typu szkieletowego (żelbetowe stropy płytowe bądź z belkami + siatka słupów podpierających). Jedyne obciążenie, jakie oddziaływuje na ściany osłonowe poza ich własnym ciężarem, to wiatr. Ściany działowe to przegrody wewnętrzne mające za zadanie rozdzielanie odrębnych pomieszczeń.

W praktyce oznacza to, że ściany niekonstrukcyjne w razie zmiany wystroju i aranżacji mieszkania czy domu można usunąć lub wprowadzić w nich zmiany bez szkody dla nośności całej konstrukcji. Jeżeli dwa pomieszczenia rozdziela ściana działowa i chcemy z nich w trakcie remontu zrobić jedno pomieszczenie, to możemy. Inaczej należy podejść do ścian konstrukcyjnych, o tym w dalszej części tekstu.

Zobacz propozycje od firm: oferty na wyburzenia

Otwory okienne i drzwiowe

Wymiana okna lub drzwi w istniejącym otworze to prosta robota remontowa, gdzie uwagę należy skupić, np. przy dobrym obrobieniu glifów po wymianie skrzydła z ościeżnicą. Jeśli natomiast planujemy wykuć nowy otwór lub poszerzyć już istniejący, to należy zastanowić się nad dodatkowymi kwestiami. Głównie chodzi tutaj o typ ściany, w jakiej jest osadzony otwór.

Jeżeli znajduje się on w ścianie konstrukcyjnej, to obowiązkowe jest nie tylko wykucie otworu i wstawienie nowego okna, ale również wykucie poszerzone nad otworem w celu wykonania nadproża. Typy nadproży są różne, ale wszystkie pełnią tę samą funkcję.

Nadproże jest elementem belkowym osadzonym w ścianie powyżej otworu, który przenosi obciążenia ponad otworem w bezpieczny sposób. W tym celu musi być dłuższe niż sam otwór i oparte na tzw. poduszkach betonowych lub stalowych (warstwa betonu lub blacha stalowa pod miejscami oparcia na murze po bokach otworu). Modyfikacje w ścianach nośnych wymagają nadproża nad każdym rodzajem otworu.

Warto sprawdzić: Standardowe wymiary okien i mierzenie otworów okiennych

Wyburzenia ścian

Kiedy chcemy ścianę przesunąć, dobudować albo usunąć całkowicie, uwagę należy skupić na opisanym już wyżej problemie, tj. z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia.

Z reguły ściany działowe będą mieć małą grubość (ok. 10-12 cm) w porównaniu ze ścianami nośnymi. Ten typ przegrody możemy dowolnie przesuwać lub dodawać w nim nowe otwory według ustalonej nowej aranżacji.

Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą konstrukcyjną, to jej usunąć całkowicie nie możemy, oznaczałoby to brak podpory w całej konstrukcji przy przenoszeniu obciążeń. To, czy możemy w niej wykuć otwór danej szerokości, jest kwestią do ustalenia tylko z osobą posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane.

Wymiana części ściany konstrukcyjnej osłonowej na coraz popularniejsze witryny i duże przeszklenia na konstrukcji stalowej będą również wymagać sporej modyfikacji konstrukcyjnej, a często w pierwszej kolejności odrębnego opracowania obliczeniowo-projektowego. Być może okaże się nawet, że nasz pomysł będzie niemożliwy do realizacji bądź koszta takiej realizacji będą bardzo duże, warto z tego również zdawać sobie sprawę.

Wyburzenia - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 50 155 Specjalistów od Wyburzeń i Rozbiórek najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o wyburzeniach i rozbiórkach